אודות המכון
קורס הוראה מונטסורי
שיטת מונטסורי
מאמרים
הגנים שלנו
צרו קשר

השפעת הצבעים על נפש האדם

Creative visualization
המוח האנושי הינו מכשיר רב-עצמה.
שינויים בהזנת המוח נגרמים ע"י כמה גורמים:
א. סמים {L.S.D ומרחיבי תודעה למיניהם}
ב. רמת סרוטונין גבוהה
ג. מדיטציה-תרפיה קוגניטיבית המאפשרת להרחיב את גבולות התודעה.

על מנת להבין עד כמה קשורה התודעה לשינויים פיזיים , עלינו להכיר את המושג דמיון מודרך או הדמיה יצירתית.
דמיון מודרך הוא היכולת שלנו ליצור תמונה מנטאלית לצורך שינוי. זהו תהליך הרותם את כוח מחשבתנו להשגת מטרה, תהליך חשיבתי היכול להתקיים ברמת מודעות גלויה או נסתרת (לא-מודע).
זהו כלי רב עוצמה שאם אנו מודעים לו ומשתמשים בו כראוי , מחולל שינויים מפליגים.
כאשר הדמיון המודרך חובר לצבע, וההדמיה היצירתית עוברת דרך הצבע או ליתר דיוק, דרך צבעי הנפש שלנו, אנו מקבלים מושג הנקרא צבע נפש התודעה.
בתחום המחקרי של השפעות הצבעים על הפיזיונומיה של האדם, מתחוללים בשנים האחרונות פלאים.מטפלים משתמשים בצבע כאלמנט מרפא באמצעות אוטוסוגסטיה וראיה ישירה.
במרפאת הכאב של פרופ' קרסו בבית חולים מאיר ניתן לצבע מקום של כבוד.
בריפוי באמצעות צבע משתמשים ביישומים ושינויים מנטאליים על מנת להשיב איזון לתוך הגוף באופן הוליסטי.
דמיון מודרך הינו שלב גבוה של הרפיה,אך על מנת שתתבצע האינטראקציה שתשפיע באופן פיזי דרך המנטאלי אנו חייבים בתחילה לבוא ממקום מאוד רגוע.

המוח והתכנות
פסיכו קיברנטיקה הינה שליטה על ביצועי הגוף והנפש באמצעות שליטה במעגלי המשוב שבאדם. זהו תכנות המוח לצורך השגת יעדים. כפי שמחשב מגיב לשפת מחשב, כך מוחנו יכול להיות נתון לשינויים ותכנות מודע, אם נדע את שפת התכנות של המחשב האנושי שלנו- המוח. מאמנים משתמשים באימון מנטאלי להשגת יעדי צמיחה.
קיימים ארבעה מצבים של המוח המוגדרים ע"י סוג הגלים הנמדדים. אורך הגל המעניין אותנו בחיבור זה הוא גלי אלפא.
גלי אלפא הינם השלב היצירתי ביותר, כשקצב גלי המוח הנמדדים ע"י אלקטרו אנצופלוגרף המודד מחזור של 10 פעימות בשנייה.
בקצב אלפא משתחררת האחיזה המאולצת שיש למוח השמאלי השולט בצד האנליטי, ההגיוני, ההכרתי, ובא למלוא ביטויו הפוטנציאל של המוח הימני, ההמיספרה מלאת ההשראה, האחראית לכל מה שקשור לדמיון, יצירתיות, אינטואיציה. על כן גם ללא התכוננות אנו מגלים תשובות ופתרון לבעיות, 5 דקות לפני ההירדמות ו-5 דקות לאחר היקיצה, בהם גלי האלפא שולטים ותת ההכרה נמצאת בתקשורת היעילה ביותר עם המודע. ניתן להגיד כי חלק זה של המוח אחראי במידה מסוימת על תת ההכרה של האדם וזהו המקום לבצע את הדמיון המודרך.
ממחקרים שנערכו על התנהגות האדם בזמן הערות ובזמן השינה, מתברר שיש דרך מודעת לתכנת מחדש את מוח האדם, ע"י שימוש בשפת תכנות מיוחדת, הדמיון.

הדמיון
אפשר להכתיב למוח כמו שמכתיבים ליחידת עיבוד מרכזית שבמחשב כל תכנית שרוצים בה.
לאחר התכנות של תת- ההכרה היא מסוגלת להוציא אל הפועל כל תכנית שמבקש האדם לעצמו בתחומים שונים: אישי, חברתי, בריאותי, תעסוקתי, זוגי ועוד. כשהיא חוברת לצבע המשמש אלמנט מזרז, האפקטיביות עצומה. אך קיים תנאי הכרחי, הבאת שני חלקי המוח, השמאלי והימני, לידי חשיבה הרמונית ושיתוף פעולה, איזון.
ערוץ התקשורת בין הימין-תת ההכרה,לבין השמאל- ההכרה,חייב להישאר פתוח ומאוזן ותופעה זו מתרחשת רק בקצב אלפא. קצב גלי אלפא אופייני לקצב גלי המוח בזמן שנת החלום, הגוף נתון בהרפיה עמוקה, מתח השרירים נמוך ביותר ואילו קצב המוח מהיר יותר מאשר בזמן שינה רגילה.

קצבים אחרים של המוח הם:
- ביתא: אופייני לזמן ערות ומאופיין בקצב של 20 מחזורים בדקה.
- תיטא: שינה עמוקה 4-7 מחזורים בדקה.
- דלתא-שינה עמוקה ביותר ,הרדמה או מצב היפנוטי-4 מחזורים לשנייה.

אצל רוב האוכלוסייה הבוגרת החלק השמאלי של המוח הקשור בחשיבה הגיונית, הוא הפעיל ביותר בתהליכי החשיבה.
על מנת להתחיל תהליך של דמיון מודרך, יש להביא לפעולה הרמונית את שני חלקי המוח לקצב אלפא. ישנם אנשים מסוימים שתהליך זה של חשיבה מרוכזת והרמונית מתבצע אצלם באופן טבעי. גאוני מדע ,רפואה ,ספורט ואמנויות. אך את היכולת הזו ניתן להקנות לכל אדם ואדם.
למצבנו הנפשי יש השפעה עמוקה על בריאותנו הגופנית, הכוח של החשיבה באמצעות הדמיון המודרך והצבע, יכולה לשפר אף מצבים קיצוניים ומציעה ממדים חדשים להחלמה.
מאז ימי קדם הכירו האנשים בכוחו המרפא של הצבע. תרבויות עתיקות העניקו לצבע כוח מיסטי. צבע משפיע עלינו עמוקות ולכל צבע יש השפעה שונה על התודעה והנפש.
המשפט "כאשר אני כועס ,אני רואה אדום", משקף היטיב את הקשר הפסיכו-פיזי, התגובה בין הגוף לבין הצבע והרגש.
כל מרכזי האנרגיה – הצ'קרות בפי ההודים, קשורים לצבע מיוחד. צ'אקרה בהודית עתיקה (סנסקריט), משמעה גלגל.
מחקר רפואי שעסק במערכת הבלוטות להפרשה פנימית הראה עד כמה הן קרובות לצ'אקרות.
הצ'אקרות הינן אתרי הכוח הבלתי נראים של גופנו וכל אחת מכילה את כל צבעי הקשת אף שבכל אחת שולט צבע אחר.
יקל עלינו להבין את מערכת האנרגיה הבלתי נראית הזו, אם נחשוב על קשרים אחרים בלתי נראים בין גוף לנפש. חרדה אינה חייבת להיות גלויה אך היא משפיעה עד כדי כיב-קיבה או הזעה.
שבעת הצ'אקרות כמו צבעי הקשת ממוקמות לאורך גוף האדם:
- צ'אקרת הבסיס-האדום ,זוהר החיים
- צ'אקרת השורש-הכתום, המיניות האנרגטית
- צ'אקרת מיקלעת השמש-הצהובה
- צ'אקרת הלב-הירוקה
- צ'אקרת הגרון-הכחולה
- צ'אקרת העין השלישית-האינדיגו,כחול סגול.
- צ'אקרת הכתר-הסגולה הממוקמת בקצה הגולגולת.
כל אחת מהן פועלת יחד עם הבלוטות להפרשה פנימית בגוף הגשמי ומשפיעות על גוף הרוח המכונה גם הגוף האסטרלי.

יישום הדמיון המודרך בעזרת הצבע
כשאנו מבצעים דמיון מודרך בעזרת הצבעים ומתרכזים ובוחרים צבע אחד אשר אינטואיטיבית מחזק את הצ'אקרה החלשה, הדבר הופך לכוח ריפויי בגופנו.

למשל האדום: אדום , הינו סמלו המיני של הטבע, מסמל אהבה נלהבת וגבורה. הצבע שולט בבלוטות המין, באברי הרבייה, בשחלות, באשכים ובמיניות.
חשיפה לאדום מגבירה פעימות לב ומעוררת לפעולה, יש בו איכויות של צעקה, על כן מזון מהיר מאופיין באדום, "מהירות". במיתולוגיה האל מרס, אל המלחמה, מקושר לצבע האדום.
צ'אקרת הבסיס האדומה משמשת כמרכז האנרגיה הגופנית שלנו, החיוניות וכוח הרצון. אם הצ'אקרה הזו נחסמת, האדם יחווה רמות נמוכות מאוד של אנרגיה ובנוסף הדחף המיני שלו יהיה נמוך.
הצבע משמש כטיפול מצוין במצבים של אנמיה, לעומת זאת כאשר אני מטפלת במצבים של חרדה או הפרעות רגשיות אינני משתמשת באדום מאחר והוא נחשב כממריץ.
בסין העתיקה ענדו אבני אודם כדי להאריך חיים, סרט אדום נכרך לצמתו של ילד על מנת לגייס את כל משאבי האנרגיה. עגבניות בשלות מכילות לייקופן נוגד חמצון אשר עשוי להפחית את סרטן הערמונית אצל גברים ולהועיל מאוד לשני המינים. אם אתן קמות בבוקר ירודות ובאנרגיה נמוכה, כוס מיץ עגבניות מדולל יעורר ויחזיר את האנרגיות.
צבע אדום נחשב כמסלק רעלים חזק מאחר והוא מסייע בהיפטרות מחומרי פסולת ובסילוק שליליות מהמחשבה. חשיבה שלילית הינה מהגרועות במצבי תקיעות וקיפאון.
במצבו השלילי מייצג האדום אכזריות, כעס, חטא, חרחור ריב ומדון, ושתלטנות קיצונית.

כתום:
הקרוב ביותר לאדום אך עם אנרגיה שקטה יותר, מאופקת ותומכת, אך עדיין אנרגטית בהיותו מורכב משני צבעים. בעל החום וההתלהבות של האדום עם היצירתיות והידע של הצהוב.
מכונה גם "חותם הנפש". הוא שנבחר לצ'אקרת השורש הממוקמת בין הטבור לקצה העליון של המפשעה.
הצ'אקרה מסומלת ע"י פרח לוטוס כתום בעל 6 עלי כותרת. הבטן, הכליות, הקרביים והמעיים קשורים לכתום ולדרך שבה אנו מעכלים את מזוננו. לדוגמא, בלוטת יותרת הכליה שייכת לצ'אקרת השורש.
משתמשים בכתום כצבע ריפויי לבעיות בדרכי עיכול (אנורקסיה ובולימיה).
הכתום הוא צבע האינטואיציה, "תחושת הבטן" שלנו. אם אתן נצבות בפני החלטה דמיינו כתום וקבלו את התשובה.

צהוב:
מאפיין אור, חמימות, אך אין לו אותו טוהר עז של הלבן. הוא צבע קיסרי, צבע הלימוד, סמל המוח האינטלקט והחוכמה, צבעה של האלה אתינה.
צבע מעורר, המחזק את מערכת העצבים, את היכולת השכלית ומעודד מחשבה צלולה וחיובית.
משמעות רבה מצויה בכך שהצבע של מקלעת השמש הוא צהוב, הצבע הבהיר ביותר מכיל בתוכו את מרבית האור.
הבלוטה האחראית להפרשה פנימית אשר מצויה בגובה צ'אקרה זו, היא הלבלב.
כאשר תפקודי הכבד וכיס המרה משתבשים, אנחנו עלולים לפתח צהבת ועורנו יקבל גוון צהוב.
זו צ'אקרה המקשרת אותנו אל היצירתיות, הרווחה, ההנאה והשפע.
צהוב גם הוא מסלק פסולת רעילה. כאשר אתם רוצים להיפטר מפסולת רעילה פיזית או מנטאלית דמיינו צהוב, לא לשמור בבטן אחרת המטען הרגשי עלול לגרום לבעיות בסילוק פסולת. בעיות אלו הן מתכון למחלות, לדוגמא, דלקות בשלפוחית או עצירות. במונחים פסיכולוגיים עממיים ניתן לומר "שומרים את העבר בבטן".
ברפואה הסינית הצהוב מסמל את האדמה ,מגביר את זרימת מיצי הקיבה ומסייע לעיכול.
צהוב מונע הצטננויות וריפוין ע"י משקאות צהובים חמים (מיץ לימון) מסלקים רעלים. מאכלים צהובים טובים לתפקוד תקין של השלפוחית. מומלצים פירות הדר ופירות המכילים את תמצית אור השמש: בננות, מלונים, שזיפים צהובים, אננס וקרמבולה. עשו מדיטציה צהובה עם דמיון מודרך כאשר אתם חולים.

ירוק:
מצוי בטווח בין הצהוב לכחול, איזון מוחלט, צבעה של האלה ונוס ושל הטבע במלוא פוריותו.
צבע התקווה (עלה זית), ההתאוששות, הלבלוב והחידוש. ניתן להשתמש בו על מנת לעורר את הצ'י המדוכא.
זהו צבעה של צ'אקרת הלב, ולא בכדי. צמיחה טבעית ומעודנת העטופה באהבה מטפחת, מרכז האהבה, החמלה וההרמוניה. כוללת את בית החזה הכתפיים והריאות. חוסר איזון שם עלול להוביל לכאבי חזה, כאבי לב (פיזיים ונפשיים), קנאה וקנאות. שימוש בהדמיה של צבע ירוק בנפש התודעה מגביר מדיטציה וריפוי.
שאפו אל קירבכם את הצבע הירוק כדי להתמרכז ולצמצם את היסח הדעת ונשפו את האדום, הצבע המשלים על מנת להשלים את התהליך, (צבע משלים הוא הצבע הקוטבי בגלגל הצבעים).
הירוק קשור לבלוטת התימוס שהיא חיונית ביותר למערכת חיסון תקינה. לירוק תכונות מחטאות, הוא יעיל במקרה של זיהומים ודלקות (אלוורה). למאכלים ירוקים יש שפע כלורופיל, מרכיב תזונתי שיש ביכולתו להפחית השפעות קרינה ולהאיץ תהליכי ריפוי, למשל, מיץ נבט החיטה.
הירוק הוא צבעם של שלום אחווה והרמוניה.
"לקחו את ערינו ,יצקו שמלת בטון בלי טיפת ירוק ומתפלאים שאנו מוטרפים!"
(במאמר מוסגר בנות, במאמר מוסגר!)

כחול
מסמל את הנצח האלוהי ואלמותיות האדם.
צבע מלכותי המייצג אמת. עידן הדלי יוצג בכחול, צבע התקשורת, צבע רוחני מאוד המשמש כהגנה על הבתים.רוגע ,שלום, מסירות ונאמנות.
כנסיות צבועות בהרבה כחול, כגון שימוש באבני טורקיז.
צ'אקרת הגרון מסומלת ע"י לוטוס כחול בעל 16 עלי כותרת, ערוץ בין הלב והמוח. כאשר האנרגיה נחסמת , מאחר ולעיתים אנו לא אומרים דברים שמציקים, נוצרות דלקות גרון וכדומה. כחול מרפא פעילות מוגברת אצל ילדים היפר אקטיביים לדוגמא, ילדים אלו ירגישו נהדר בסביבה כחולה נקייה.
הכחול הוא הצבע השולט בבלוטת התריס, מומלץ צעיף כחול לכאבי גרון או פחד מפני קהל מאזינים, צלחות כחולות מדכאות תיאבון.
הדמיית כחול תדרבן הגנה לכם ולאוהביכם.

סגול-אינדיגו
צבע הצ'אקרה המצויה במצח, "העין השלישית". קשורה לראיה הפנימית והעל חושית שלנו, שולטת בתפיסה, בתבונה ובאינטואיציה. מולידה רעיונות חדשניים ומקדמת יצירתיות. "העין השלישית" מאפשרת גמישות מחשבתית מרבית כאשר היא פתוחה, ומסייעת בתקשורת יעילה.
בלוטת יותרת המוח היא "מנצח התזמורת", מפקחת על כל הבלוטות להפרשה פנימית. היא הבלוטה החשובה מכולן.
הכחול מייצג את השלד, בעיקר את עמוד השדרה. כאשר עובדים עם הצבע הזה בריפוי מגיעים בד"כ אל המבנה האמיתי של חייכם.

סגול
צבע נדיר, לא קיים בטבע ונחשב לצבע המעמד הגבוה. בגדים בצבע זה ייצגו מלכות ומלבושי אבירים, שכן הופק מרכיכות.
מורכב מ: כחול- רוחניות, מסירות; ואדום- תשוקה, איחוד של הגוף והנפש, צ'אקרת הכתר.
מסומל בחוכמת היקום, האמת הנצחית, מרכז של התפתחות רוחנית. צבע משקיט ומרגיע.
בלוטת האצטרובל הרגישה לאור, היא הבלוטה שבמרום הגולגולת ומפיקה נוירו-הורמונים השולטים בכל מעגלי הגוף ומווסתת את חיינו.
אנשים הנמצאים במסעות חקר רוחניים, מפתחים את הצ'אקרה הזו בעזרת מדיטציות ארוכות, תרגילי יוגה ותרגולים מנטאליים
במסורות רבות הסגול הינו צבעם של החוזים והנביאים. הדמיות סגולות מסייעות לבצע איזון של גוף ונפש. בעיות נפשיות כגון דיכאונות ומניה דפרסיה מטופלות בסגול ואולטרה סגול.
הסגול קשור אל הכוח לשנות דברים, לשיפור ההערכה העצמית, להפחתת ביקורתיות ונטייה לפרפקציוניזם מייסר.
פיתוח צ'אקרת הכתר יכולה לסלול דרך חדשה לחיים מיטיבים.

תרגולת הדמיית צבע
אחת הדרכים להגיע להידברות שוטפת עם תת ההכרה היא לעקוף את מצב השינה העמוקה ולהביא את הגוף והמוח למצב הרפיה מלאה, להוריד את קצב גלי המוח ל10 מחזורים בשנייה. השלבים הם:
1. עוצמים עיניים
2. נשימה עמוקה: עוצרים נשימה 3 שניות ונושפים לאט עד ריקון הבטן
3. חוזרים על התהליך מס' פעמים.
4. מכווצים שריר בנשימה משחררים בנשיפה. מעלים בדמיון מחוון מהירות עד 20 ומורידים בכל נשימה 2 X5 עד שמגיעים ל-10.
5. מקבעים את המצב דמויי חלום הזה ע"י יצירה באופן מלאכותי מקום רגוע(יער, מים, ים)
6. להתרכז בצבע, לנשום אותו לתוכך ולנשוף את הנגדי לו ליצירת איזון.

אוהבת אתכן המון,
בהצלחה,
ד"ר שלומית אביב.